Najczęściej zadawane pytanie (F.A.Q.)

Dlaczego należy wymieniać piasek w piaskownicach?

• W piasku znajdują się zanieczyszczenia odzwierzęce i namnażają się bakterie (m.in. bakteria E-coli) oraz grzyby i pleśń, z którymi kontakt może mieć nasze dziecko bawiące się w piaskownicy. Nawet zabezpieczenie piaskownicy pokrywą czy folią nie daje gwarancji że piasek pozostanie bezpieczny dla dziecka przez dłuższy czas.

Jaki piasek do piaskownic jest najlepszy?

• Najlepszy piasek do piaskownic to ten pozyskiwany bezpośrednio z zakładów górniczych które posiadają atest higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny. Nie należy kupować piasku ze składów ani marketów budowlanych, ponieważ taki piasek nie jest przeznaczony do zabawy dla dzieci, nie jest jednorodny i może zawierać domieszki innych substancji. Należy zawsze stosować piasek do piaskownic który został przebadany i posiada aktualny certyfikat.

Jak często należy wymieniać piasek w piaskownicach?


• Piasek w piaskownicach, zgodnie z zaleceniami SANEPID-u, powinien być wymieniany przynajmniej raz w roku. Piaskownice intensywnie użytkowane, jak np. w przedszkolach i żłobkach powinny być opróżniane i zasypywane świeżym piaskiem dwukrotnie w sezonie; zaraz po zimie oraz w okresie letnim.

Czy to wystarczy żeby utrzymać czystość w piaskownicy i zapewnić bezpieczeństwo dzieciom?

• Tak, ponieważ wymiana piasku w piaskownicy powoduje pozbycie się niebezpiecznego materiału biologicznego, a dodatkowa dezynfekcja podłoża i pustej piaskownicy wykonywana przy okazji wymiany piasku zapewnia ochronę przed rozwijaniem się w pleśni i grzybni rozmaitych grzybów niebezpiecznych dla zdrowia.

Na czym polega dezynfekcja piaskownicy?

• Dezynfekcja piaskownicy może dotyczyć zarówno podłoża (grunt, grys, mata ochronna, agrowłóknina, etc) jak i samej obudowy i polega na oprysku powierzchniowym roztworem wodnym preparatu dezynfekującego. Nie ma znaczenie z czego jest wykonana piaskownica. Dezynfekcja będzie skuteczna i zmniejszy ryzyko niepożądanych czynników biologicznych. Dezynfekcję piaskownicy wykonuje się w bezdeszczowe dni, przy dobrej pogodzie.

Czy dezynfekcja jest bezpieczna?

• Dezynfekcja piasku i piaskownicy jest wykonywana preparatem stosowanym zarówno w gastronomii jak i opiece zdrowotnej, który w żaden sposób nie oddziałuje na organizm człowieka. Jest bezpieczny i dopuszczony do stosowania przez Państwowy Zakład Higieny. Posiada stosowny certyfikat i kartę charakterystyki, które są udostępniane klientowi.
.

Admisfera - Usługi

ul. Rzemieślnicza 20 
30-363 Kraków

tel.: 12 259 56 41
tel. kom.: 792 242 390

tel. kom.: 792 242 300
e-mail: biuro@admisfera.pl